Haber

Şırnak’tan afetzedelere moral otobüsü

Çadır kentlerde kalan çocuklara Şırnak’tan da moral oldu. 500 kilometre uzaktan gelen Masalbüs adlı otobüs sayesinde çocuklar ilk kez teleskopla güneşi gördü.

Şırnak’ta köy okullarına etkinlikleri götürmek için tasarlanan Masalbüs adlı otobüs, deprem sonrası çadırlarda yaşayan çocukları hem eğlendirmek hem de bilgilendirmek için yola çıktı. İstekli öğretmenler Masalbüs ile birlikte deprem bölgesinde çocuklarla bir araya geldi. Farklı oyunların oynandığı alanda çocuklar teleskopla güneşi izleme fırsatı da buldular.

“OYUNLAR BİZE GÜZEL GÖRÜNÜYOR”

10 yaşındaki Mevlüde İbrahim, “Kapmaca oynadık. Yağ sattık, bal oynadık. Deve cüce oynadık. Bu oyunlar bize çok iyi geliyor” dedi. 9 yaşındaki İrem Hayra da “Çöpçülük ve mendil oynadık. Bunlarla çok eğleniyoruz ve hocalarımız bizi çok güldürüyor” dedi.

“MORALE İHTİYAÇLARI VAR” Gönüllü öğretmen Erdinç Fazilet Bakkal, süreci şöyle özetledi: “Şırnak’ta bir proje başlattık. Bir Masalbüsümüz var, etkinlikleri özellikle köy okullarımıza götürüyoruz. Bu Masalbüs de bilimle birleşti. teleskopla güneşi gözlemliyoruz akşamları yurtlara gidip gece gözlemleri yapıyoruz öğrencilerimize ulaşmaya çalışıyorduk güzel rakamlar aldık sonra maalesef deprem oldu şok edici bir durum Şu anda Şırnak’taki çocuklardan çok bizim buna ihtiyacımız var. Onlarla oyun oynamamız lazım.”

“GÜZEL YANSIMALARIMIZ VAR” Bakkal, “Takviyelerle isteyerek çıkıp buraya gelmeye karar verdik. Bugün beşinci çadır kentimiz. İlk olarak psikososyal destek çadırlarının yerlerini öğrendik. burada beş çadır ziyaret edin.Burada bitirdikten sonra İslahiye bölgesine taşınmaya karar verdik.Çocuklarımızı bu formda oyunlarla buluşturmaya ve bilimle buluşturmaya çalışıyoruz.Biraz da olsa morallerini yükseltmeye çalışıyoruz. çok güzel anılar.çok hoş tepkiler aldılar.hepsi hızlarına gülüyorlar.bu bize yeter.burada aktivite yaparken çocuklar bizi dinleyip koşuyorlar.arkadaşlarını çağırıyorlar. Çok güzel tepkiler alıyoruz. Bunlar bizim için çok güzel anılar olacak” dedi.

– Karakoz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu