Haber

Rus yetkiliden Türkiye’nin açıklamasını yalanlayan: Esir takası konuşulmadı

Rusya İnsan Hakları Yüksek Komiseri Tatyana Moskalkova, Başdenetçi Erdem Malkoç’un ‘esir takası’ açıklamalarına ilişkin konuştu. Moskalkova ve Ukraynalı meslektaşı Dmitro Lubinets geçen hafta Ankara’da bir araya geldi. Gurur Malkoç da katıldığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, Rusya ile Ukrayna’nın toplam 1000 kişiyi kapsayacak büyük bir esir takası anlaşması üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Rus yetkili iddiayı yalanladı ve Ukrayna Parlamentosu’nun İnsan Hakları Komiseri Dmitro Lubinets ile olası bir esir değişimi hakkında konuşmadıklarını belirtti. Telegram kanalından açıklama yapan Moskalkova, “Ukrayna Ombudsmanı Dmitro Lubinets ile Ankara’da yaptığım görüşmelerde takas konusu hiç gündeme gelmedi ve bu bahislerin Rusya Savunma Bakanlığı’nın yetkisi dahilinde olduğunu her zaman vurguladım.” Moskalkova, “Böyle eşitsiz bir değiş tokuşun adil kabul edilemeyeceğine inanıyorum.” dedi.

MALKOC NE DEMİŞTİ?

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında Malkoç, “Ukrayna ombudsmanı Rusya’ya takas edilmek üzere 800 kişilik, Rus ombudsmanı da 200 kişilik liste verdi” dedi.

Malkoç, Rus ve Ukraynalı ombudsmanların listeleri kendisinin de katıldığı bir toplantıda birbirlerine ilettiklerini, Türkiye’nin esir takası için İstanbul’da ‘insani koridor’ oluşturmaya hazır olduğunu söyledi. (DIŞ HABERLER)

ortakoyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu