Haber

Putin: Beyaz Rusya’ya saldırmak Rusya’ya saldırmak demektir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Güvenlik Konseyi’ne video konferans yoluyla hitap etti. Putin, ‘Belarus Birliği Devleti’nin bir parçasıdır. Beyaz Rusya’ya saldırmak, Rusya Federasyonu’na saldırmak anlamına gelir” dedi. Putin’in açıklamaları, Wagner birliklerinin Belarus’a gelişinin ardından Polonya ve diğer Avrupa Birliği üyelerinin Belarus ordusuyla ortak tatbikatlara ilişkin alarmlarını dile getirdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya Güvenlik Konseyi’ne hitaben yaptığı konuşmada, “Polonya cumhurbaşkanları, muhtemelen NATO çatısı altında ve Ukrayna’daki çatışmaya doğrudan müdahale ederek kendilerine daha büyük bir parça kaparak, inandıkları gibi tarihi toprakları, bugünün Batı Ukrayna’sını geri alarak bir tür koalisyon kurmayı umuyorlar. Belarus topraklarını hayal ettikleri iyi bilinir. Ancak Belarus’a gelince, onlar Birlik Devletinin bir parçası, Beyaz Rusya’ya saldırmak Rusya Federasyonu’na saldırmak anlamına gelir. Elimizdeki tüm imkanlarla karşılık vereceğiz” dedi.

WAGNER VE BELARUS’TAN ORTAK TATBİKAT

Belarus Savunma Bakanlığı, Belarus ordusunun ülkeye gelen Wagner Kümesi askerleriyle ortak tatbikat düzenlediğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Belarus Silahlı Kuvvetleri özel harekat kuvvetleri ve Wagner savaşçılarının ortak eğitimi” belirtildi. Mevcut jeopolitik durumda, Wagner’in gerçek savaş deneyimi, Belarus ordusunun modernizasyonu, yeniden teçhizatı ve modern askeri çatışma deneyimi için bir fırsattır. Şu anda Savunma Bakanlığı yönetiminin aldığı tüm kararların tek bir amacı var; Belarus devletinin askeri güvenliğini sağlamak için Silahlı Kuvvetler birimlerinin uyum ve eğitimini artırmak.

Polonya ve diğer AB üyesi ülkeler, Wagner’in Beyaz Rusya’ya gelişiyle ilgili kaygılarını dile getiren açıklamalar yaptılar. Polonya ise sınır güvenliğini artırmak için bir dizi güvenlik önlemi almış ve sonunda işçi sayısını artırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu