Teknoloji

Google’ın milyonlarca hesabı silinecek

Dolandırıcılık ve hesap hırsızlığına karşı yeni bir güncellemeyle Google, 2021’den beri kullanılmayan milyonlarca hesabı silecek.

Tasfiye, en az iki yıldır kullanılmayan veya giriş yapılmayan Gmail, Drive ve Fotoğraflar hesaplarını içerecektir. Güncellemeyi duyuran bir blog gönderisinde Google, eski hesapların genellikle spam, kimlik avı dolandırıcılığı ve bilgisayar korsanlığı gibi tehditlere karşı daha savunmasız olması nedeniyle yeni politikanın öncelikle güvenlik nedenleriyle ilgili olduğunu söyledi.

gönderide, “Dahili analizimiz, terk edilmiş hesapların 2 adımlı doğrulama kurulumuna sahip olma olasılığının, aktif hesaplara göre en az 10 kat daha düşük olduğunu gösteriyor.

Dolayısıyla, bu hesaplar genellikle savunmasızdır ve bir hesap ele geçirildiğinde, kimlik hırsızlığından spam gibi kötü amaçlı içerik vektörüne kadar her şey için kullanılabilirler.

Teknoloji devi, güncellemenin bu haftadan itibaren geçerli olacağını ancak Aralık 2023’e kadar hiçbir hesabın silinmeyeceğini söyledi.

Google, “Oluşturulan ve bir daha asla kullanılmayan hesaplardan başlayarak aşamalı bir yaklaşım izleyeceğiz”bir açıklama yaptı.

“Bir hesabı silmeden önce, silme işleminden önceki aylarda hem hesabın e-posta adresine hem de kurtarma e-postasına (varsa) birden fazla bildirim göndereceğiz.” söylendi.

haberkorkuteli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu