Ekonomi

Euro Bölgesi Ekonomisi 3. Çeyrekte Daraldı

Euro Bölgesi ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 oranında küçüldü.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi’nin 2023 yılı Gayri Safi Yurtiçi Hasılasına (GSYH) ilişkin önde gelen bilgileri güncelledi.

Verilere göre, 20 üyeli Euro Bölgesi’nde mevsimsellikten arındırılmış GSYİH, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 azaldı. Avro Bölgesi’nde GSYİH yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,1 arttı.

Piyasa beklentileri, Avro Bölgesi’nde GSYİH’nın çeyreklik bazda yüzde 0,1 azalacağı, yıllık bazda ise yüzde 0,1 artacağı yönündeydi. Açıklanan veriler piyasa beklentileriyle uyumluydu.

AB’de mevsimsellikten arındırılmış GSYİH yılın 3. çeyreğinde çeyreklik bazda değişmeden kalırken, yıllık bazda yüzde 0,1 arttı.

Daha önce yayımlanan ön bilgilerde AB ekonomisinin üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 oranında büyüyeceği öngörülüyordu. Son gelen bilgilerde AB ekonomisinin büyüme hızının aşağı yönlü revize edildiği dikkat çekti.

Öte yandan AB ekonomisi ikinci çeyrekte herhangi bir değişiklik göstermezken, Euro Bölgesi ekonomisi yüzde 0,2 oranında büyüdü.

Üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre GSYİH İrlanda’da yüzde 1,8, Finlandiya’da yüzde 0,9, Avusturya’da yüzde 0,6, Çek Cumhuriyeti ve Danimarka’da yüzde 0,3, Hollanda, Slovenya, Estonya ve Portekiz’de ise yüzde 0 arttı. 2, Almanya ve Litvanya’da 0,1 azaldı. İsveç ve İtalya’da GSYİH sabit kalırken, Fransa’da yüzde 0,1 arttı.

Geçen yılın aynı dönemine göre GSYH İrlanda’da yüzde 4,7, Estonya’da yüzde 2,5, İsveç ve Avusturya’da yüzde 1,2, Finlandiya’da yüzde 1, Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 0,6, Hollanda’da yüzde 0,5 artarken, Almanya’da yüzde 0,4 ve yüzde 0,3 azaldı. Macaristan’da, İtalya ve Litvanya’da değişmeden kaldı.

haberbesikduzu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu