Teknoloji

Drakula’nın arkasındaki asıl isim olan Kazıklı Voyvoda gerçekten vegan mıydı?

Kazıklı Vlad Pek iyi bir insan olmadığını takma adından rahatlıkla tahmin edebilirsiniz. Drakula’ya ilham veren Vlad Tepes’in muhtemelen kelimenin tam anlamıyla kan ağlamasına neden olan bir tıbbi durumu vardı. daha önce ortaya çıktı . Şimdi, zamanının ve çok daha sonrasının korkulu hükümdarı Vejetaryen olabileceği ortaya çıktı.

Vlad Eflak’ı yönetti ve düşmanlarına karşı uyguladığı vahşet nedeniyle korkunç bir üne kavuştu. Hayatı boyunca 80.000 kadar ölümden sorumlu olabileceği tahmin ediliyor.Birçoğunu kazığa oturttu, hatta belki de onlar acı çekerken ve ölürken aralarında yemek bile yedi.

Ancak Vlad’ın 1457 ve 1475 yıllarında yazdığı üç mektubun kimyasal analizine göre bu mezar ziyafetinde hayvanların zarar görmemiş olması mümkündür. Sibiu şehrinin hükümdarı Thomas AltembergerVergi tahsilatı gibi konuları tartışan adresine gönderilen mektuplardan, hasara veya kirlenmeye neden olmadığı anlaşılan bir yöntem olan etilen-vinil asetat (EVA) kullanılarak örnek alındı.

Yazarlar çalışmalarında şöyle diyor: ” Yaklaşık 100’ü insan kökenli olan yaklaşık 500 peptidi karakterize ettik.” yazdılar ve şöyle devam ettiler: ” Kan proteinleriyle ilgili veya solunum sistemindeki proteinlerden gelen peptitler, karakterize edilen tüm makalelerde tanımlandı.

Bunları yakından analiz ederek genetik bir bozukluk olan siliopatiyle ilgili proteinlerle ilişkili bazı peptitler buldular. Ayrıca retina hastalıkları ve inflamatuar süreçlerin işaretlerini de buldular: “Her ne kadar proteomik veriler tek başına kapsamlı bir şekilde değerlendirilemese de, bu açıklamalar Drakula’nın ‘kan gözyaşı döktüğünü’ gösterebilir. Yani bazı hikayelerde belirtildiği gibi hemolakri hastasıydı.”

İlginç bir şekilde, mektupları analiz eden ekip ayrıca hayvansal gıda proteinlerinin bulunmadığını da buldu. Araştırmanın yazarlarından biri Gleb Zilberstein, The Times’a verdiği röportajda ” Besin proteinleri yalnızca bitkisel besinlerde bulunur‘ dedi ve ekledi: Prototip vampirimiz bir vegan olabilir.

Ancak bu muhtemelen etik bir karar değildi. Bu kadar çok insanı kazığa düşüren Vlad’ın muhtemelen hayvanların ölümlerini umursamadığı tahmin edilebilir. Yazarlar, o dönemde etin yetersiz olduğunu ve etsiz yemeğinin et eksikliğinden veya kendi sağlık durumunun kötü olmasından kaynaklanmış olabileceğini belirtiyor. Ancak kana susamış Drakula’nın arkasındaki figürün salataya daha çok düşkün olması da mümkün olabilir.

Çalışma ACS Analitik Kimya dergisinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu